بتن جایگزین مناسب آسفالت

بتن جایگزین مناسب آسفالت

ارزانی و فراوانی سیمان ,همراه با گران شدن قیر و کیفیت پایین آسفالت جاده ها ,این فرصت را به وجود آورده است تا بتوان بتن را جایگزین آسفالت کرد.
یکی از مزایای بتن غلطکی و کفپوشهای بتنی در روسازی راه تحمل بارهای سنگین است و در حالت سفت شده شباهت بسیاری با بتن معمولی دارد و عناصر تاثیرگذار بر خواص بتن های معمولی مانند نسبت آب به سیمان و میزان تراکم ,اثر مشابهی بر روی خواص بتن غلطکی و کفپوش های بتنی روسازی دارند. باتوجه به تحمل ضعیف آسفالت در مقابل بارهای سنگین استفاده از بتن غلطکی و کفپوش بتنی معقول به نظر میرسد.
مشخصات ظاهری با توجه به یکسان بودن ظاهر و رنگ در بتن غلطکی و آسفالت ,کفپوش محصولات بتنی در انواع اشکال هندسی و تنوع رنگ به معابر و خیابان ها جلوه ی خاصی میدهد.
از نظر بازیافت و محیط زیست استفاده از مشتقات نفتی از جمله قیر مورد استفاده در آسفالت باعث آلودگی محیط زیست می شود و عمده ترین مانع بازیافت آسفالت غیراقتصادی بودن آن است و بالاترین راندمانی که بازیافت آسفالت دارد ۳۰ تا ۴۰ درصد است زیرا نمیتوان از همه مواد قبلی استفاده نمود و باید قیر و مصالح آسفالت قدیمی را جدا نمود و دوباره با مصالح و قیر جدید ترکیب نمود.بازیافت بتن روسازی غلطکی به خاطر هزینه های بالا اصلا مقرون به صرفه نمی باشد و کفپوش بتنی دوستدار محیط زیست است.

آسفالت بتنی

از نظر پایداری در برابر عوامل جوی , اسفالت در برابر فشارهای فیزیکی مقاومت چندانی ندارد.در برابر گرما تغییر شکل می دهدو در مواجهه با فصل سرما و یخبندان به خاطر جذب آب و یخ زدگی و نفوذ آب به لایه های زیرین و با استفاده از نمک برای یخ زدایی باعث تخریب آسفالت به مرورزمان خواهد شد.دوام بلند مدت بتن روسازی و کفپوش های بتنی نسبت به آسفالت قیری در مناطق گرمسیری و معتدل با توجه به اینکه در مقابل افزایش دما مقاوم بوده و هیچگونه تغییر شکلی در آنها ایجاد نمیشود . درمناطق سردسیر رویه بتنی به خاطر جذب آب پایین و مقاوم بودن در برابر سیکل های یخبندان در مواجه با آسیب های احتمالی ایمن و مقاوم است.
در آسفالت , بتن روسازی غلطکی و کفپوش بتنی اجرا با سرعت بالا انجام می پذیرد و دارای قابلیت بهره برداری زودهنگام و سهولت در نگهداری است.
با توجه به نیازبه ماشین آلات سنگین برای اجرای هرچه سریعتر بتن روسازی غلطکی این طرح هزینه های زیادی را دربرمی گیرد در حالیکه آسفالت و کفپوش بتنی به خاطر در دسترس بودن دارای هزینه کم است.

اترك تعليقاً

Your email address will not be published. Required fields are marked *